<a href="http://slideful.com/v20110723_0519785922095211_pf.htm">View the slide show</a>
 
   
  Kim Kimdir
 Çok Okunanlar
 

 Çok Yorumlananlar
 

Yazılaradan Birine Tıklayınız


Yazara Ait Tüm Yazılar
  

          
         RİZE DE AMATÖR SPOR

            Gençlerimiz ve çocuklarımız geleceğimizdir.Bu geleceği sağlam temeller üzerine oturtmak biz büyüklerin görevidir. Bunu yaparken mutlaka devlet büyüklerimizden ve yerel yöneticilerimizden gereken desteği almalıyız yada vermeliler düşüncesindeyim. Zaten bu gelecek ülkenin ve toplumun geleceğidir.            İlimizde 1990’lı yıllarda Gençlerimizi Sokaklardan ve kahve köşelerinden kurtaran  64 amatör kulübümüz vardı .Bunları yürütmek ilçelerde , mahallelerde ve köylerde belirli kişilerin sırtına kalmıştı. Bunlarla uğraşan kişiler maddi olarak zarara uğrayınca ve gerekli desteği göremeyince bir çoğu kapanmak zorunda kaldı. Bunların kapanması o bölgedeki gençlerin tekrar sokaklara ve kahve köşelerine dönmesi anlamına gelir.                       
İlimizde 64 Amatör Spor Kulüp olduğunu ve  bu kulüplerimizin’de gerekli desteği aldığını düşünürsek. Bir Amatör Spor Kulübü Amatör,        A Genç, B.Genç, U-15 ,U-14 ,U-13  olmak üzere toplam altı yaş grubuna katıldığını düşünelim.Her yaş grubunda 20 sporcudan 120 faal sporcu eder.Bu da 64  kulüpte toplam 7680  gencimizin spor yapması anlamına gelir. 7680 sayısı ve aileleri sporla bir şekilde ilgilenmiş oluyor. Bu sayı sadece futbol içindir. Maddi imkan olsa bu kulüplerimiz salon sporlarına da yönelebilir ve bu sayı artar.              Çaykurspor yazın 12 yaş altı 300 civarında  çocuğa spor okulu açarak hizmet ediyor. Bunu, imkanı olsa diğer kulüplerimizde yapabilir. Buda bu sayının 15-20 binlere çıkması anlamına gelir.            Günümüzde ise Amatör Kulüp sayımız maalesef  30’un altına düşmüştür. Bunların bir çoğu da destek göremezse kapanmayla karşı karşıyadır. Zaten çoğu  amatör büyüklerde tek yaş gurubuna katılmaktadır. Yani sporcu sayısı 25 ‘i geçmemektedir.                     
Bu konuda ne yapılabilir sorusuna gelelim. Bir çok ilde amatör kulüpler İl Özel İdare tarafından desteklenmektedir. İlimizde de Amatör Kulüplerimiz  desteklenebilir. Bu Destek bir şekilde katıldığı kategori sayısına ve  sporcu sayısına göre değerlendirilebilir. Amatör spor kulüplerimizin üyesi olduğu Rize Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu zaman zaman yaptığı organizasyonlarla gençleri ve çocukları spor yaptırmaya çalışıyor. Kısıtlı imkanlarıyla küçükte olsa malzeme yardımı yapıyor. Fakat bu kulüplerimiz için yeterli olmuyor. Yapılan  organizasyonlara maddi imkansızlık nedeniyle beklenen katılım olmuyor.
 
 


            Kısaca Rize’de spor yaptırmak gittikçe zorlaşıyor. Kulüplerimiz desteklenmezse bu sayı daha da düşecek ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızı kahve ve sokaklara kendi ellerimizle terk etmiş olacağız.


 

2009-05-04 Bu yazı  11148  kere okundu Yazıcıya Yolla
Son Yazıları:
YORUMLAR
  akifselimoğlu    2012-06-26
2.amatör futbol ligi bitti
Hala dalga geçer gibi 9.haftanın sonuçlarını yayınlıyorsunuz.birazciddiyet lütfen
  ikizdereli    2010-11-05
ikizdere için güzel günler yakındır.
ikizderespor için çok güzel günler yakın hemşerilerim,büyük başarılara imza atacak harika bir yönetim yapıldı.ikizderede her yerde imzası olan ekşioğlu ailesi başta olmak üzere yönetimdekileri gördükten sonra herkese duacı olacagım.şahsım adına.ikizderenin ileri gelenleri yönetimde olacagı söyeniyor.anzer su ve ridos otelde yönetimde diye duydum..harika olacak harika.ikizdereye yakısan bir yönetim ve takım geliyorrrrr.
  neco    2010-11-03
ikizdere spor
yeni yönetim yapılıyor,,ekşioğlularının önderliginde klübe yeni bir ilme kazandırılıyor..bu takıma dikkat derim
  dinçer KAVALCI    2010-02-20
BİRAZ DAHA İLGİ
başkanım yaylacılar sporla ilgili fazLa bilgi edinemiyoruzz lütfen biraz daha yardımcı olunuz... teşekkürler
  filuğun    2010-01-24
fedakar
18 20 yıla yakındır futbol hayatımda bıraz geçte olsa tanıdığım rıze için futbol a herseyını veren hocama canı gonulden katılıyorum
  Lütfü Kopuz    2010-01-16
Başbakanin ilinde neden olmasin.
Evet bizlerde duyuyoruz başka illerdeki İl Özel İdarelerinin Amatöre yaptiği büyük yardımları.Burda merkezi hükümetin bir kabahati olduğunu düşünmüyorum.Sorun mahalli idarelerin duyarsiz olmasindan kaynaklanmakta.Artık onların da nasiati bırakıp gençlerimiz için birşeyler yapmasi hepimiz için hayirli olacaktır.Bu camiayi hiçe saymak kendimizi inkar etmek demektir.
  tuncay özdoğan    2009-08-31
güzel bir nokta
görüşleriniz çok güzel..işte herzaman savunduğum bir olay,fosillerin kenara çakilip bilirkişilik yapması ve yeni fikirlerin yeni kanların ortaya çıkıp fikirler üretmesi lazım.ve sizi kutluyorum.
  rüstem    2009-07-12
futbol kralına
senin gibi düşünenlerin sayısının artmasını dilerim. ancak o zaman bu düşüncelerin gerçekleşir.rize de futbol kalitesinin sayende yükseleceğini düşünüyorum. saygılarımla iyiki varsın.
  Mehmet Emin Kılcı    2009-07-02
Tek Doğru
hocam bir işte iki doğru olmaz senın söyledıklerının tümüne katılıyorum hatta şunuda eklemek istiyorum gençliğine sahip olan herkez ülkesine sahip olur bu bizm en büyük servetimiz bu servetı madiyatla yapamayız bu serveti oluşturan herkeze selam olsun.
  ahmet çakır    2009-06-02
iyiki varsın
Eline koluna sağlik eğitimçive yetkililer koltuk işgalıne devam etsin
  elif    2009-05-29
basarılar diliyorum
bilal hocam yazınız cok guzel olmus genclerı sızın kadar dusunen bır devletımız olsaydı suan daha ıyı bır yerlede olurduk ama nedense hep bos seylerle ugrasmaktan sıra gelmıyor bunlrı gormelerıne...umarım ıstedıgınız hedefe ulasır ve cabalarınız bosa gıtmez.tahmın edıyrm kı daha ıyı yerlerde olacaksınız...basarılarnızın devamını dılıyorum.
  ismail    2009-05-16
tesisleşme
başka kulüp kurulmasın hiç önemli diil elimizdekileri kapattırmayalım.tesisleşme dedim çünkü trabzon da 23 tane olan sunı çim futbol sahaları kı bir çoğu dolgu alanlarında yapılmıştır bizde yanılmıyorsam bu sayı malesef 4 adet olsa gerek.düz alanımız yok deniliyor tamam anladık da dolgu alanlarını nıye başka amaçlar için kullandırtıyorsunuz bu alanlar spor sahaları için en idaal yerlerdir.bu konuda ilgililere rica ediyorum lütfen ilgisiz kalmayın futbol sahalarını çoğaltalım,çoğaltalım ki eskisi gibi yıldız oyuncular yetişsin rize miz eskisi gibi futbolcu fabrıkası olsun.dışa bağımlı diil de içerden yetişen oyuncularımızın çokluğuyla anılalım.siteye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum bi rizeli ve de rizesporlu olarak herkesi selamlıyorum
  Birol    2009-05-14
Birileri yukarıdaki satırları okumalı
Çok güzel bir konuya dokundun, ne yazıktırki idareciler daha doğrusu ülkeyi yönetenler ne kadar lüzumsuz işler varsa teşvik veriyorlar oysa geleceğimizin emaneti çocuklarımız ve gençlerimizin daha sağlıklı ve daha akıllı bir birey olması için en gerekli şeylerden biri olan spora gerekli ilgiyi göstermiyorlar. Acaba sağlıklı ve akıllı bir nesilin yetişmesi birlerinin işinemi gelmiyor?. Mevlam güzel bölgemizi tüm spor dalları için sanki itina ile yaratmış ama bunu bizleri yönetenlerde görecek göz yok sanırım. Sizleri tüm bu olumsuzluklara rağmen göstermiş olduğunuz onurlu mücadelenizden dolayı tebrik ediyorum. Yazılarınızın devamın bekliyoruz
  sedat toprak    2009-05-04
daha çok bilallere ihtiyaç var
kardeşim yazına katılmamak mümkün değil.amatörlerhiç bir karşılık beklemeden hiç bir siyasi görüşün esiri olmadan sadece ulaşabildiği tüm gençliği topluma faydalı insan yetiştirmek için uğraşan kahraman insanlardır.kendi çocuklarından esirgediklerini maddi ve manevi olarak bunlara sunar ve mutlu olurlar.rizesporun yanlış yaptığı bir transferin yarısı sizlere verilebilse rizenin geleceğini ne güzel şekillendirirsiniz biliniyor.yinede bu kadar imkansızlık içinde muthiş işler yapıyorsunuz.destekte artmalı bilallerde artmalı.
  ALAATTİN    2009-05-04
YÜREKTEN KATILIYORUM
BİR EĞİTİMCİ OLARAK VE AMATÖR SPORA GÖNÜL VERMİŞ BİRİ OLARAK GÖRÜŞLERİNİZE YÜREKTEN KATILIYORUM. GENÇLERE DAHA FAZLA İMKANLAR SUNARAK ONLARI SOKAKLARDAN VE İNTERNET KAFELERDEN KURTARABİLİRİZ. BUNUN İÇİN HERKES SORUMLULUK ALMALIDIR DÜŞÜNCESİNDEYİM.
BU YAZIYA YORUMUNUZU EKLEYİN
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Sitemizde yer alan köşe yazıları, köşe yazarlarına aittir. Köşe yazılarından sitemiz sorumlu değildir. Köşe yazılarıyla ilgili şikayetlerinizi lütfen kendileriyle paylaşınız.


Untitled Document

  Hava Durumu
RIZE
RIZE
RIZE
 

4.Veteranlar Futbol Başlıyor
 Antrenör Sözleşmeleri Başladı
 Rizede Veteranlar Ligi Başlıyor
 Tırmanma ve Konser Bir Arada
 Büyükköyspor 1. Kuruluş Yıl Dönümü
 TFF C Antrenörlük Kursu Tamamlandı
 Rize FTEM Güzel Çalışmlara İmza atıyor
 Rizespor - Konyaspor Goller
 Erciyesspor Maçı Golleri
 İyiderespor a Coşkulu Karşılama
 En İlginç 5 Gol
Yazarlarımız
Bilal KARAFAZLIOĞLU
Ç.RİZESPOR& BAŞARI NEDİR?Anasayfa  |   Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle

rizefutbol

©2009 Rizefutbol.com Tüm Hakları Saklıdır.
Kaynak Kullanmadan İçeriği Yayınlanamaz.
Rize

Rize TufadRize Tufadaskf

Basin ve Yayin